Потребности от Белтъци


Потребности от Белтъци


Белтъците (протеините) в организма изграждат клетките, ензимите, имунните тела и много вещества за регулиране на жизнените процеси. Освен това чрез тях се извършва пренасянето на хранителните и други вещвства във вътрешната среда на организма.
Изградени са от 20 вида аминокиселини, от които 8 незаменими. Те не се синтезират в организма и трябва да се внасят с белтъците на храната. Останалите аминокиселини се синтезират от азотни съединения.
В организма от аминокиселините се образуват белтъци, ензими и голям брой биологичноактивни вещества. Всекидневно в организма на възрастния човек се разграждат и същевременно се синтезират около 400 g белтъци.

За най-пълното използване на аминокиселините в организма е необходимо:

  • Всички незаменими аминокиселини да постъпват в балансиран вид. Установено е, че най-висока използваемост имат хранителните белтъци, които имат най-близък аминокиселинен състав до този на човешкия огранизъм. Най-висока е биологичната стойност на животинските белтъци, а най-ниска - от житните храни. Средно положение заемат бобовите, като соята е на първо място сред тях.
  • Незаменимите аминокиселини трябва да постъпват едновременно.
  • Важна роля играе и приемът на достатъчно заменими аминокиселини.

По своята биологична стойност белтъците от основните хранителни се подреждат по следния ред: яйца, месо, риба, мляко, соя, фасул, ориз, пшеница.
Обикновено при храненето се приемат белтъчни смеси. По количеството на консумираните животински белтъци може ориентировъчно да се определи биологичната стойност на белтъчната смес. В храна, богата на животински белтъци (50-60%), тя е 80%. В храна, състояща се главно от зърнени храни, биологичната стойност е 60%.
Много важен е въпросът за количествените потребности от белтъци. Задоволяването на минималните белтъчни потребности осигурява нормална обмяна на веществата. Когато те не са задоволени, азотното равновесие се нарушава. Азотът, отделян от тялото е повече от азота, приеман чрез храната, организмът заболява и тъканите се разрушават. Ето защо дългото гладуване е вредно. Минималната дневна белъчна потребност за човек с телесна маса 70 kg е 50 g, при условие, че се задоволява от белтъчна смес, съдържаща 50% животински белтък. От друга страна приемането на много големи количества белтъци е също неблагоприятно. Оптималните белтъчни потребности са 1,5 пъти по-високи от минималните. За трудоспособното население се препорчва дневен прием от 80-100 г смесен (1:1) белтък или 10,5 - 12% от необходимата енергия (Е%). Необходимостта от белтъци е по-голяма при бременност, кърмене, растеж и при възстановяване след боледуване и изтощение на организма.

Balansator

Who is Balansator?

Have you ever tried to count calories with a table? A tough job. There are online tests and calculators, but they do not provide a way to set desired nutrition balance and food quantities.

Balansator is not only calorie calculator but also balances your diet calculating the right quantities and proportions between your selected foods.

Balansator is a hyper-intelligent software, having the super-force to find the right balance between the main nutrients in your daily diet - proteins, fats and carbohydrates.

Calculators

BMI

Intake, burned and recommended calories

Using the calculators you can calculate your ideal weight, daily calorie need, calorie burning by different physical activities.

Set your goals and dare to follow them!

Вегетарианство

Вегетарианството е система на хранене, построена на основата на неприемане на храна от животински произход. Различават се два основни вида вегетарианство: строго и умерено. Умерен ...

read more

Потребности от Вода

Организмът на възрастния човек съдържа около 65 l вода, 72% от която е включена в клетките, а 28% - в кръвта, лимфата, междуклетъчните пространства и гръбначно-мозъчната течност. Водата и ...

read more

Как да отслабваме?

За да има трайни и благоприятни последици върху организма, отслабването трябва да се провежда по разумен, съобразен с човешката физиология и психика начин. На тази база са изведени долуописаните пр ...

read more